Dnia 24 maja 2005 roku w Słodowni Starego Browaru w Poznaniu odbył się
I Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej

Emocje były ogromne zarówno dla uczestników, jak i dla organizatorów, choć dla tych drugich zdecydowanie większe, bo po raz pierwszy bowiem mieli za zadanie sprostać oczekiwaniom zespołów, solistów oraz tłumnie zgromadzonej publiczności. I udało się! Choć impreza miała charakter studencki, doskonale bawili się wszyscy, którzy przybyli posłuchać muzyki w duchu słowiańskim. Oczywiście na słuchaniu się nie skończyło i uczestnicy wciągnęli publiczność do wspólnego choro, które w takt bałkańskich rytmów, pląsało w Słodowni Starego Browaru.

Oprócz wymiany doświadczeń, inspiracji i zawierania nowych znajomości, wszyscy mieli okazję zakosztować ukraińskiego piwa Obolon oraz tradycyjnego kwasu chlebowego.

Przysłowiowym gwoździem programu był występ Kwartetu Jorgi, który w oparach kadzideł, przeniósł publiczność do magicznej krainy dźwięków dawnej Słowiańszczyzny. Dla jednych był to moment do refleksji nad własnymi korzeniami, dla innych okazja do zapoznania się z bogatym i oryginalnym instrumentarium, zaprezentowanym przez zespół.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Barbara Brych

II miejsce – zespół bułgarystów III roku KFS UAM

III miejsce – zespół The Blins

Uczestnicy konkursu:

1. Marianna Plakueva – śpiewa w chórze akademickim pod dyr. Jacka Sykulskiego. Występowała w programie „Europa da się lubić”, w którym reprezentowała Rosję.

2. The Blins – w składzie:

Daniel Łubiński (gitara, śpiew)
Justyna Szymańska (śpiew)
Katarzyna Koczur (gitara klasyczna)
Łukasz Szlaszyński (gitara solowa, śpiew)
Piotr Orciuch (gitara basowa)
Jarosław Pyrda (instrumenty klawiszowe, śpiew)
Andrzej Grupiński (instrumenty perkusyjne)
Bartosz Osiewicz (ojciec chrzestny, śpiew) więcej o zespole >>

3. Jakub „Grzybek” Topór (śpiew, skrzypce), Diana Ronnberg (śpiew), Damian Kujawski (akordeon).

4. Zespół studentek II roku filologii serbskiej UAM zaprezentował piosenkę, którą kibice dopingują belgradzką drużynę piłkarską Cyrvana Zvezda.

5. Grupa studentów III roku filologii bułgarskiej UAM.

6. Nas ne podolaty – zespół studentów I roku filologii rosyjsko-ukraińskiej UAM.

7. Barbara Brych – studentka I roku filologii bułgarskiej UAM.

8. Wybryk emocjonalny – zespół studentek łódzkiej slawistyki.

9. Lilianna Jaworska z Kolegium Europejskiego w Gnieźnie, śpiewała pieśń z rejonu Rodopów.

10. SLAV-POL i przyjaciele – Lila Szymankiewicz (śpiew), Kasia Nowak (śpiew), Marysia Jaskólska (śpiew), Komar (gitara elektryczna), Artur Szymankiewicz (piano) oraz studenci II roku filologii slawistyczno-polonistycznej UAM (chór).

Gościnnie wystąpił Chór Maciejek i studenci filologii rosyjsko-ukraińskiej UAM, pod dyr. Anny Chraniuk.
Gwiazdą Festiwalu był Kwartet Jorgi.

Uczestników oceniało jury w składzie:

dr doc. Kristina Cziczikowa – przewodnicząca
dr Anna Gawarecka
mgr. Stanisława Kostić
dr Marcin Rychlewski
mgr Paweł Gogler

II Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej – 16 maj 2006

Do udziału w części konkursowej oraz do walki o nagrodę główną, tj. 1000 PLN zgłosiło się ponad 20 wykonawców, w tym soliści i zespoły z całego kraju.
Podczas przesłuchań eliminacyjnych, które miały miejsce w dniu imprezy w godz. 11.00 – 14.30, jury składające się z muzyków oraz językoznawców wybrało 6 wykonawców, którzy przeszli pierwszy etap i zakwalifikowali się tym samym do uczestnictwa w koncercie finałowym.
W ostateczności zwyciężył zespół Charivari, który wykonuje tradycyjne pieśni m.in. z rejonów Bułgarii. Drugie miejsce przypadło grupie Czaczi Vorba, a trzecie zespołowi Izperhdy Vika reprezentującemu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Jurorzy przyznali również cztery wyróżnienia: dla grupy Malczyki, Marianny Plakuevy, Basi Hanaczewskiej z zespołem oraz dla formacji ARHED.

Po koncercie laureatów przyszedł czas na nasze gwiazdy. Jako pierwsza przed wspaniałą publicznością wystąpiła poznańska grupa Inside – laureat I PFPS, która oprócz bułgarskiej ludowej pieśni, oryginalnie zinterpretowanej w rockowym stylu, zaprezentowała swe osiągnięcia w dziedzinie słowiańsko-rockowego muzykowania. Następnie na scenie pojawiła się znana w kręgu rusycystycznym formacja The Blin’s oraz zdobywczyni nagrody głównej podczas I PFPS, Basia Brych z zespołem. Kolejnym gościem, który uświetnił wieczór przepełniony słowiańskim duchem, był liczący ponad 20 osób toruński zespół Bałkany Śpiewają. Grupa, na czele z Milanem Dushkovem, zaprezentowała piosenki w językach serbskim, bułgarskim i macedońskim, pochodzące z tak fascynującego rejonu Europy, jakim są Bałkany.

Gdy mroki spowiły Poznań, przyszedł czas na niekwestionowaną gwiazdę festiwalu – białostocką formację ZERO-85, która swoim koncertem doprowadziła fanów mocnego uderzenia do wrzenia i rozpaliła Zamek do czerwoności nie tylko robiąc show na scenie, ale także wyświetlając na murach Zamku prezentację multimedialną, uatrakcyjniając w ten sposób śpiewane w języku ukraińskim piosenki.

Atmosfera festiwalu była cudowna i na długo pozostanie w pamięci uczestników, jurorów, publiczności i organizatorów. Wszyscy bowiem mieli okazję nie tylko do wspaniałych przeżyć muzycznych, ale także do zawarcia znajomości, wzajemnego czerpania inspiracji i doskonałej zabawy, możliwej dzięki dobrym intencjom i miłości do Słowiańszczyzny.

Lista nagrodzonych:

I miejsce – Charivari

II miejsce – Čači Vorba

III miejsce – Izprezhdy Vika

Wyróżnieni: Malčyki, Marianna Plakueva, Basia Hanaczewska z zespołem, ARHED

W przesłuchaniach udział wzięli:
– Katarzyna Bytkowska
– Marianna Plakueva
– Barbara Mossor-Wilińska
– Marta Marchow
– Barbara Hanaczewska
– Izprezhdy Vika
– Čači Vorba
– ARHED
– Lilianna Jaworska
– Weronika Szypura
– Dominika Wilk
– The Blin’s
– Andreas Wagner
– Charivari
– Zespół śpiewaczy od Poznania
– Malčyki
– Iryna Gerus

III Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu – 15 maj 2007

III Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej odbył się 15 maja 2007 roku na Dziedzińcu CK „Zamek” w Poznaniu. Pomimo niesprzyjającej aury, atmosfera była bardzo gorąca. Publiczność jak zwykle dopisała i tańczyła w strugach deszczu w rytm słowiańskich melodii. Podczas tegorocznego festiwalu jury w składzie: prof. Mariola Walczak-Mikołajczakowa, dr Ivan Petrov, Lidia Gluza oraz Daniel „Gola” Patalas przyznało nagrody w dwu kategoriach: muzyka popularna oraz muzyka źródeł.

W pierwszej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą okazał się zespół The Blin’s, a Basia Hanaczewska z zespołem otrzymała wyróżnienie, natomiast w drugiej kategorii główną nagrodę zdobyła Barbara Wilińska, a warmińsko-mazurska grupa Izprehdy vika zdobyła wyróżnienie.
Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznana została nagroda publiczności. Przypadła ona grupie działającej przy fundacji OVO. Koncert finałowy rozpoczął się od występu zeszłorocznego zwycięscy festiwalu, zespołu Charivari. Po ogłoszeniu werdyktu jury, wręczeniu nagród i koncercie laureatów III Poznańskiego Festiwalu Piosenki Słowiańskiej wystąpiła grupa Malczyki, która rozśpiewała i roztańczyła publiczność, przygotowując ją tym samym do występu gwiazdy festiwalu, zespołu Żywiołak. Grupa ta swoją muzyką, łączącą wszystkie słowiańskie żywioły, sprawiła, że deszcz przestał padać, a publiczność oszalała, tańcząc przed sceną i bawiąc się na całego.

W eliminacjach udział wzięli:

MUZYKA ŹRÓDEŁ:

Barbara Wilińska
Koncertuje solo i z zespołami. W 1999 roku założyła Zespół Śpiewaczy Od Poznania, który zdobył m.in. Grand Prix VII Festiwalu Śpiewaczego w Trzcielu w 2004 roku. Jest współzałożycielem Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej „Charivari”. Jako solistka i wraz z zespołem „Od Poznania” wielokrotna laureatka Wojewódzkich Przeglądów Folklorystycznych (Duszniki 2002, Nowy Tomyśl 2003, Środa Wielkopolska 2004, Pobiedziska 2005, Oborniki Wielkopolskie 2006). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 r. Wykonała pieśni z Bułgarii i Serbii.

Izprehdy vika
Zespół powstał w 2005 roku jako kontynuacja pracy warsztatowej nad autentycznymi pieśniami Ukrainy. Obecnie grupę, prowadzoną przez Annę Derewecką, tworzą studenci filologii ukraińskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w składzie:
1. Maria Chomyn
2. Marta Tur
3. Ewa Zielonka
4. Anna Właszyn
5. Natalia Mańkut
6. Katarzyna Toffel
7. Janusz Kamiński
W 2006 roku zespół Izprehdy vika zajął III miejsce na Poznańskim Festiwalu Piosenki Słowiańskiej, prezentował też swój dorobek artystyczny na Jarmarku kultury ukraińskiej „Malowana Skrzynia” w Kętrzynie oraz wziął udział w licznych imprezach kulturalnych w rodzimej Alma Mater. Zespół wykonuje utwory a cappella, w języku ukraińskim. W ich repertuarze znajdują się pieśni wielogłosowe, pochodzące z obszarów ukraińskiego Polesia oraz z Połtawszczyzny. Śpiew, którym się zajmują, określany jest coraz częściej jako archaiczny, ale ciągle jeszcze można usłyszeć autentyczne wykonanie tych pieśni. Zadaniem grupy jest odtwarzanie pieśni w sposób najbardziej wierny oryginałowi, wzorując się na nagraniach wiejskich śpiewaków z Ukrainy. Zaprezentowali następujące pieśni:
1. „Ta zabiliły snishky”.
2. „Oj borowaja ziaziulina”.
3. „Oj tam za Dunajem”.
4. „Diwko-hałoczko”.
5. „W subotu piznen’ko”.
6. „Oj dawno, dawno”.

Natalia Mańkut
Jest jedną z solistek zespołu Izprehdy vika.

Nikoła Čombasilev
Uczestnik wielu koncertów i przedstawień w jego rodzinnym mieście w Bułgarii. Był członkiem grupy folklorystycznej, wykonującej bułgarskie pieśni ludowe, z którą zdobył wiele nagród. Jako wokalista solowy, również wykonujący bułgarskie pieśni ludowe, dwa razy był laureatem festiwali w Bułgarii. W eliminacjach do PFPS wykonał a capella pieśń w języku staro-cerkiewno-słowiańskim – „Angeł Vopijashe”.

Grupa działająca przy Fundacji OVO
W obecnym składzie zespół śpiewa od października ubiegłego roku. Dotychczas występował na Konkursie Piosenki Słowiańskiej, organizowanym przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajął I miejsce oraz otrzymał Nagrodę Publiczności, a także w Klubie pod Kolumnami we Wrocławiu. Skład osobowy:
1. Anna Brychcy
2. Magdalena Michalak
3. Ewa Franus
Grupa zaprezentowała trzy utwory w językach ukraińskim i rosyjskim:
1. „Daji shly diwy” (liryczna, tradycyjna pieśń ukraińska)
2. „Pasla diewka lebedi” (liryczna, tradycyjna pieśń ukraińska)
3. „Pagnulisia sieni” (rosyjska pieśń zastolna)
Pieśni wykonywane są w technice śpiewu archaicznego (białego).

MUZYKA POPULARNA:

Iryna Gerus
Ukończyła 8-letnią szkołę muzyczną w Żytomierzu na Ukrainie. Wszechstronne zainteresowania, nie tylko muzyczne, łączy z aktywną działalnością muzyczną – występowała min. w programie „Szansa na sukces” oraz brała udział w licznych koncertach zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Podczas przesłuchań do PFPS wykonała utwory w języku polskim:
1. „Pamiętaj”
2. „Niech żyje bal”

The Blin’s
Pozbawiona wszelkiego rodzaju felerów na tle muzyczno-rozrywkowym grupa, łącząca w sobie wschód i zachód, Słowiańszczyznę i „anglosaskość”, ogień i wodę, porządek i chaos, romantyzm i prozę życia, magiczną moc bałałajki i siłę szlachetnego punk-jazzowego brzmienia, umiłowanie do sportu z big-beatowym bulemanctwem, prostotę przekazu werbalnego i zaawansowanie najnowszych technologii w dziedzinie realizacji dźwięku. The Blins to znani i szanowani na świecie, a może nawet i w Europie wirtuozi: Szaszłyk (gitara), Pjetjia vel Cliff Burton w drugiej reinkarnacji (bas), Andrew (perkusja), a także najcharyzmatyczniejszy z charyzmatycznych Dans – wokalista. Nie jest tajemnicą, że The Blins zasłynęli również jako dawcy pozytywnej energii w czasie koncertów na wszystkich niemalże kontyn(g)entach. Nie licząc gościnnych występów w Krainie Deszczowców, tournee po Papciochmielowskich Wyspach Nonsensu, połączonego z charytatywnym szoł na rzecz zbierania kapsli, grupa wielokrotnie prezentowała się na scenie CK Zamek w Poznaniu, w ramach rozmaitych imprez kulturalnych. Ta „nowa świecka tradycja” będzie kontynuowana w przyszłości.
Zespół tworzą:
1. Andrzej Grupiński
2. Łukasz Szlaszyński
3. Piotr Orciuch
4. Daniel Łubiński
Basia Hanaczewska z Zespołem

VI Poznański festiwal Piosenki Słowiańskiej

W 2010 roku 5. czerwca na Dziedzińcu CK „Zamek” w Poznaniu, odbył się VI Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej.
Tę edycję uświetniły występy zespołu DVA z Czech oraz wielkopolskiej grupy Dubajahga. Pierwszy zespół prezentuje folklor nieistniejących nacji za pomocą słów uniwersalnego języka, kompilując elektrodźwięki z instrumentami akustycznymi i ludzkim głosem. Dubajahga natomiast czerpie inspiracje z wielkopolskiej gwary otaczając ją dźwiękami dud, bębnów oraz gramofonu tworząc w ten sposób mieszankę folku, reggae i ska.
Pogoda dopisała, a muzycy rozbawili i roztańczyli naszą wierną słowiańską publiczność!

Przed koncertem gwiazd wystąpiła NATALIA BOSENKO, nasza młoda, zdolna, obsypana licznymi nagrodami uczestniczka z Krakowa !!!!!!

 

POZNAN SLAVIC FEST 2011

W dniach 17-24 czerwca 2011 roku odbył się POZNAN SLAVIC FEST, czyli Festiwal Kultury Słowiańskiej, który swoimi korzeniami sięga 2005 roku. Początkowo, jako Poznański Festiwal Piosenki Słowiańskiej, przyciągał do miasta wielu twórców i entuzjastów muzyki słowiańskiej, zarówno tej tradycyjnej, ludowej, jak i nowoczesnej. Festiwal gościł artystów z Bułgarii, Białorusi, Ukrainy i Czech. Występowały u nas m.in. takie grupy jak: Bałkany Śpiewają, ZERO 85, Żywiołak, Sloviansky, The Blin’s, Caci Vorba, DVA czy Dubajahga.

Dziś oprócz muzyki POZNAN SLAVIC FEST zaprasza na wykłady, filmy, wernisaże, przedstawienia teatralne czy warsztaty folklorystyczne. W 2011 roku organizatorzy na tydzień przejęli przestrzenie Collegium Maius, by zaprezentować m.in. przegląd kina serbskiego i czeskiego; warsztaty „Folklor Słowian Południowych – zrozumieć i polubić” podczas których bułgarskie i serbskie pieśni obrzędowe wykonała Barbara Wilińska; wykład mgr Urszuli Kowalskiej pt. „Polski po czesku, czeski po polsku – Czy zahlastana fifulka i szmaticzku na paticzku naprawdę istnieją? Jak brzmi czeski po polsku? Co zachwyca w polskim po czesku?”; przedstawienie „Niedźwiedź” według Czechowa w reżyserii: Anny Moniki Szymańskiej ze Studia Teatru Castingowego mplusm, z którym Instytut Filologii Słowiańskiej współpracuje; warsztaty tańców bałkańskich w kręgu, znakomicie poprowadzone przez instruktorkę, panią Annę Trąbałę, czy wreszcie projekt HEY-OWANIE, będący spektaklem muzycznym pt. „Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć…” opartym na tekstach K. Nosowskiej i zespołu Hey (Studio Teatr Castingowy mplusm, scenariusz i reżyseria: Anna Szymczak i Patryk Borowiak). POZNAN SLAVIC FEST 2011 to również I Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Poezji Słowiańskiej „Słowiańskie Recytacje”, który okazał się strzałem w dziesiątkę i będzie kontynuowany podczas kolejnych edycji PSF. Ponadto imprezy z muzyką słowiańską w klubach, karaoke, tańce i wystawa „Słowiańskie miasta w obiektywie” – Płowdiw, którą można było obejrzeć w holu Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

POZNAN SLAVIC FEST 2012

Reklamy